Medyum bilindiği üzere ruhani varlıklar vasıtası ile normal kişilerin göremediği şeyleri görür ya da duyamadığı sesleri duyabilirler. Medyumluk gerçekten de çok yüksek bir ilim eğitimi alınması gereken ciddi bilgi birikimi gerektiren bir iştir. Ülkemizde ne yazık ki birçok kişi kendini medyum zannetmektedir ya da kendisini medyum gibi gösterip insanları kandırma yoluna başvurmaktadırlar. Bu nedenle de insanların medyumluk işine güvenleri azalmaktadır ve bu da gerçek medyumlar için itibar kaybına neden olabilmektedir.

Resmi medyum ise bu alanda işini gizli kapaklı değil de gerekli evraklarını tamamlayıp vergi levhasını almış kişilere denilmektedir. Günümüzde vergi levhası alıp iş yeri sahibi olmak oldukça kolaylaşmıştır bu kolaylıkta resmi medyumluk işinin artmasını sağlamıştır. Bazı medyumlar işini sadece para için yaparken bir kısmı da insanlık için hizmet olsun diyerek medyumluk işini ücretsiz olarak da gerçekleştirmektedirler. Şimdi diyeceksiniz ki kim kime karşılıksız bir iş yapar? Bu konuda pek de haksız sayılmazsınız fakat medyumluk işi ilim irfan sahibi olunan bir iş olduğu için birçok medyum bu işi paranın çok da üstünde görebilmektedir. Bazı medyumlar işini çok iyi yapmasına rağmen ve iyi niyetli olmalarına rağmen ekonomik durumları iyi olmadığı için bu iş için para alma gereği tabi ki duyacaklardır. Resmi medyum devlet tarafından kayıt altına alındığı için yani vergi levhası bulunduğu için medyumlara danışacak kişilere güven kazandırmaktadır. Çünkü hiç bilmediğiniz bir yerde hiç tanımadığınız bir medyuma sorununuz ile ilgili konuları danıştığınızda sizin sorununuzu gerçekten çözebilecek bilgi, birikim ya da olağanüstü güce sahip mi yoksa sizin sadece paranızı almaya çalışan bir dolandırıcı mı olduğunu bilemezsiniz.

Sizin sorununuzu ulu orta herkese anlatıp sizi zor durumda bırakabilecek biri de olabilir. Bu nedenle sorununuzu çözmek için gideceğiniz medyumun resmi medyum olması oldukça önemli bir avantajdır. Çünkü resmi medyum bu iş ile ilgili evraklarını ve kişisel bilgilerini vergi dairesine vermiş, devlet tarafından bu bilgiler incelenmiştir. Bu da medyumun işini ciddiye alarak yaptığını ve medyumun kişisel herhangi bir sorunu olmadığını gösterir. Bu da medyumlara danışan kişilerin güven içinde olmasını sağlamaktadır.