İnsanların sorunlarının artması ve bu sorunlara çözüm bulamaması nedeni ile medyumlara başvurma ihtiyaçları bir hayli artmıştır. Piyasadaki bu ciddi rantı gören dolandırıcı şahıslar birçok insanı kandırmak için medyumluk yöntemini kullanmaya başlamışlardır. Peki, iyi bir medyumu nasıl anlarız? Aslında bu çok da zor değil medyuma başvurduğunuz zaman sizin ile sadece telefonda mı görüşüyor yoksa yüz yüze görüşmeyi kabul ediyor mu bu çok önemli. Sahtekâr bir medyum asla sizin ile yüz yüze görüşmeyi kabul etmeyecektir, hatta kullandıkları telefon hatları bile başkalarının üstüne kayıtlı numaralardan oluşmaktadır.

Resmi bir medyum mu yani vergi levhası mevcut mu devlet dairelerinde kayıtlı mı gibi soruların cevabını alabiliyorsanız güvenilir bir medyum olduğunu düşünmeniz mümkündür. Hiçbir iyi medyum sizin ile sadece telefonda görüşüp sorununuzu şu kadar zamanda çözeceğim gibi taahhütlerde bulunmazlar. Açtıkları yasal ofisine sizi davet ederler, sorununuzu dinlerler ve sahip oldukları bilgi ile ve doğaüstü güçleri sayesinde sizin sorununuza çözüm bulmaya çalışırlar. Ayrıca iyi medyumlar kendilerine gelen her türlü sorunu kabul etmezler, konusunda bilgili olduğu ve sorununu çözebileceğine inandığı kişilere yardımcı olmak isterler. Bir medyuma gittiğiniz zaman ben sizin her türlü sorununuzu çözerim dediği zaman o medyumun iyi bir medyum olmadığını da düşünebilirsiniz. Çünkü daha kişinin sorununu bile dinlemeden bilmeden o sorunu çözebileceğine nasıl inanabilirsiniz ki? Karşınızdaki medyum gerçekten bilgili ise ve yaptığı işi paranın üstünde tutan bir kişi ise onun iyi bir medyum olduğunu söyleyebilmek mümkündür. İyi medyumlar Allah inancı olan ve bu işi bir sevap işi olarak gören insanlara faydalı olmak için bu işi yapan kişilerdir. Bir sorununuz için medyuma başvuracağınız zaman önceki referanslarını değerlendirmeniz iyi olacaktır, daha önce o medyuma gitmiş kişilerden fikir almanız sizin yararınıza olacaktır.

Gideceğiniz medyumun iş yeri ruhsatının vergi dairesinde kayıtlı olup olmadığını sorarak medyum hakkında detaylı bilgi alarak da iyi bir medyum mu değil mi anlamanız mümkün olacaktır. Günümüz teknolojisi sayesinde internet üzerinden iyi medyumlar hakkında bilgi alabilmek oldukça kolaylaşmıştır çünkü herkes yaşadığı tecrübeleri internet üzerinden insanlarla paylaşmaktadır.