Büyü dinimizce günahtır fakat günah olan büyü kara büyüdür, ak büyü ise adından da anlaşılacağı gibi temiz, iyi niyetli yani olumlu bir büyü türüdür. Kara büyü birçok din tarafından yasaklanmış bir büyü türüdür ve ak büyü kara büyünün kötülüklerinden kurtarılmak için de yapılabilmektedir. Ak büyü genellik ile toplumun rahata ve huzura kavuşması için yapılan büyü olarak da bilinmektedir. Ak büyüyü yapan kişi temiz kalpli, dinine bağlı kötülük düşünmeyen kişiler tarafından yapılabilmektedir. Kara büyü ile bütün hayatı alt üst olmuş birinin, mesela eşinden kara büyü nedeni ile ayrılmış ise onu ak büyü ile eşine geri kavuşturmak büyük bir sevap olarak bilinmektedir. Ak büyü birbirini seven kişilerin kavuşmasını sağlayabilir, hayatı boyunca sıkıntı, stres içinde yaşayan bir kişinin sakin ve huzurlu bir hayat sürmesini sağlayabilir. Yeni evli bir çiftin çocuğu olmuyor ise ak büyü sayesinde bu sıkıntıyı atmaları sağlanabilir.

Komşuluk ilişkilerinin kötüye gitmesi durumunda muhabbetin tekrar devam edilebilmesi için, işleri kötü giden bir kişinin tekrar para kazanabilmesi için, kötü alışkanlıkları bulunan bir kişinin bu alışkanlıklardan kendini kurtarabilmesi için, tedavisi bulunamayan bir hastaya yardım için, kavgalı kişilerin tekrar barışmasını sağlayabilmek için, kaybedilen ya da çalınan bir malın tekrar bulunmasını sağlamak için, uzaktaki bir yakınımızın en kısa sürede bize tekrar dönmesi için, doğal afetler nedeni ile maddi manevi zarara uğrayan kişilerin zararının karşılanması için ve aklınıza gelebilecek bin bir türlü iyilik için ak büyü yapılabilmektedir.

Kara büyü ve ak büyü yapılırken farklı malzemelerden kullanılmaktadır, örneğin ak büyü için kullanılan malzemeler; tatlı, su, meyve suyu, şeker, portakal, inci, gümüş, portakal, sarımsak, altın, tavuk, civciv, incir, zeytin, peynir gibi maddeler kullanılır. Kara büyüde kullanılan malzemeler ise; yarasa tüyü, kurbağa bacağı, karga tüyü, timsah dişi kalıntıları, kan damlası, idrar damlası, kirli tırnak gibi maddelerden oluşmaktadır. Kullanılan malzemelerden de anlaşıldığı gibi ak büyü için kullanılanlar günlük yaşamda sıkça kullandığımız ve bize yararı olan maddelerden oluşurken kara büyüdeki malzemeler tamamen zararlı ve pis maddelerden oluşmaktadır.