Büyü yaptırma işlemleri gibi büyü bozma işlemleri de çeşitli medyumlar aracılığı ile yapılmaktadır. Büyü bozmak isteyen kişilerin öncelikle namaz abdesti almaları istenmektedir. Bunun ardından 10 metre uzunluğunda pamuk ipliği almaları istenmektedir. Söz konusu ipe kişi ile kan bağı bulunmayan birine 101 ayakkabı düğümü attırılmalıdır. Bu ipi alarak Felak Suresi okunmalı ve birinci düğüm çözülmelidir. Bunun ardından “Allah’ın izniyle büyüm çözüldü” denmesi gerekmektedir. Nas Suresi’ni okumanız gerekmektedir. Bunun ardından yine aynı cümle söylenmelidir. Tüm düğümler bu şekilde Felak ve Nas surelerinin okunması ile çözülecektir. Tüm düğümler çözüldükten sonra ip gusül abdesti alınan miktarda ve ortalama sıcaklıkta suyun içine atılmalıdır. İp suyu çektiğinde sudan çıkarılmalı ve kurutulmalıdır. Söz konusu su ile gusül abdesti alınmalı ve suyun lağım suyuna karışmaması konusunda hassas davranılmalıdır. Genellikle leğen içinde abdest alınması önerilmektedir. Abdest alınan su ağaç ya da çiçek dipleri gibi ayağın değmediği yerlere dökülmelidir. Suyun dökülmesi sırasında da Ayet-el Kürsi okunması gerekmektedir. Kurutulan ip yakılmalı ve külleri de ayak değmeyen yerlere dökülmelidir.

Büyüden korunmak için de bazı işlemlerin yapılması gerekmektedir. Bunun için hem sabah hem de akşam saatlerinde bazı surelerin okunması gerekmektedir. Bu sureler okunduğunda büyünün kişiyi etkilemesi söz konusu olmayacaktır. Sabah ve akşam 7 Ayet-el Kürsi okunabilir. Bunun yanında 3 Felan Suresi ve 3 Nas Suresi okunmalıdır. Bu durumlarda kişinin büyüden etkilenmesinin oldukça zor olduğu belirtilmektedir. Bunun yanında kendisinden şüphe duyulan kişilerin elinden yiyecek yememek de önemlidir. Aynı zamanda Allah zikri ile meşgul olan kişilerin kalbi ile de cin ve şeytanın uğraşmayacağı belirtilmektedir.

Aynı zamanda bir kova suya Ayet-el Kürsi, İhlâs Suresi, Nas ve Felak surelerinin okunması gerekmektedir. Bu durumda büyü yapılan kişi bu sudan 3 yudum içmelidir. Kalan su ile de gusül abdesti almalıdır. Bunun yanında sedir ağacının yeşil olan yaprağının 7 tanesi de ezilerek su ile karıştırılabilir. Bu suyun üzerine 3 kez Ayet-el Kürsi, İhlâs, Nas ve Felak sureleri okunmalıdır. Söz konusu sudan da 3 yudum içilmeli ve bu suyun geri kalanının üzerine su ilave edilmeli ve bu suyla da gusül abdesti alınmalıdır.